Antena i jej montaż

Anteny przeznaczone do stosowania w samochodach zaprojektowane są tylko i wyłącznie do pracy w pionie. Jeśli chcemy, aby antena była skuteczna i oferowała dobre parametry sygnału, nie należy jej pochylać ani kłaść. Pamiętajmy również, żeby nie przesadzić z długością anteny. Wysokość samochodu wraz z anteną nie może przekraczać 4 metrów, gdyż wtedy możemy zahaczać nią o wiadukty, drzewa czy co gorsza, o linie tramwajowe, a to może się skończyć tragicznie.

Kupując antenę musimy pomyśleć nie tylko o jej długości, ale i sposobie montażu do samochodu. Niektóre modele anten wymagają montażu na stałe w samochodzie, co łączy się z przymusowym wierceniem otworów w karoserii. Jeśli chcemy sobie oszczędzić takich operacji, możemy zakupić antenę oferującą możliwość montażu przy klapie bagażnika lub w rynience bocznej. Są również modele wyposażone w przyssawkę lub magnes, jednak takie mocowanie jest dość niestabilne, a odczepienie się anteny od karoserii w czasie jazdy z dużą prędkością może być bardzo niebezpieczne.

Ponadto, tego typu modele mają o wiele niższą skuteczność niż modele montowane na stałe lub przykręcane. Kolejną kwestią jest możliwość szybkiego demontażu. Większość garaży ma wysokość około 2,2 metra, dlatego też możliwość szybkiego złożenia lub demontażu anteny może być bardzo praktyczna.