Amerykańskie krążowniki

Istotnie każdy miłośnik motoryzacji wie, czymże odróżniają się tradycyjne auta amerykańskie okresu przedkryzysowego. Szablonowe auteczko made in USA to w bardzo wielu przypadkach ogromna limuzyna czy też półciężarówka ewentualnie samochód terenowy przystosowany do ruszania się po drogach asfaltowych (SUV). Gabaryty takich środków lokomocji były w odniesieniu do europejskich aut spore, co wymuszało na konstruktorach zastosowanie wielkich, kilkulitrowych silników.

Intuicyjne samochody amerykańskie posiadały krótko mówiąc jednostki napędowe o pojemności choćby ośmiu litrów (tzw. muscle cars, tak więc robione od jakiegoś czasu 60. 20. wieku dwudrzwiowe samochody osobowe z nadwoziem sedan czy także coupé z silnikami o sporej mocy). Europejczycy oglądali je w filmach i nie mieli możliwość przestać się dziwić, jak to realne, iż Amerykanów stać na utrzymanie tych ogromnych środków lokomocji.

Szerokie a także spore samochody z ciężkimi karoseriami jak również wielolitrowymi silniki są jednym ze znaków rozpoznawczych kultury narodu amerykańskiego i samego kraju, w którym wszystko ma być duże: przestrzeń, kompleksy, wydajności drogi do sukcesu zawodowego, budżet do zrobienia, welkość odzieży, serwowane w barach i restauracjach posiłki.

Dla mieszkańców USA spore samochody były czymś normalnym do czasu kryzysu naftowego z lat 70. 20stym wieku. Na skutek wojny izraelsko-arabskiej jak również drastycznego zmniejszenia wydobycia ropy przez kraje OPEC paliwa zdrożało o kilkaset procent.

Dzisiaj zwykłe auta amerykańskie opisuje się mianem oldtimerów oraz youngtimerów, czyli wozów zabytkowych utrzymanych w niebanalnym stylu. Kupują je zamożne osoby , a oprócz tego fani motoryzacji, których nie wyłącznie stać na wyłożenie kilkunastu oraz więcej tys. dolarów za sam pojazd, ale też ponoszenie kosztów eksploatacji.