Słowem wstępu - co można, a czego nie?

Slang rządzący się w eterze CB Radia jest tam obecny niemal od samego początku wprowadzenia radiotelekomunikacji do aut. Jak w każdej minispołeczności istnieją pewne zasady i normy zachowania, których należy przestrzegać aby nie wyjść na kogoś niewychowanego.

Po pierwsze, będąc w eterze nie wolno używać słów potocznie uznawanych za niecenzuralne. CB Radio to komunikacja międzyludzka i zawsze się może zdarzyć, że ktoś nas bardzo zirytuje, jednak nawet wtedy nie powinniśmy używać wulgaryzmów. Użytkownicy CB Radia to nie tylko kierowcy ciężarówek podróżujący sami, ale i kierowcy, którzy są w trasie z całą rodziną, również z dziećmi. Jadąc samochodem, korzystając z CB nie możemy czuć się jak w podrzędnym barze. Kultura i dobre zachowanie to podstawa. Dopełnieniem tego dobrego zachowania powinny być zwroty grzecznościowe, na przykład: koledzy, dziękuję, przepraszam etc.

Jeśli pytamy kogoś o drogę, po uzyskaniu odpowiedzi albo jeszcze przed tym, w bardzo dobrym tonie jest podanie wszystkim informacji o drodze, którą już zdążyliśmy pokonać. Jeśli dopiero co wyjeżdżamy, możemy powiadomić o tym innych użytkowników drogi mówiąc, że dopiero wyjechaliśmy i nie możemy pomóc. Przykładowy dialog może wyglądać na przykład tak:

Kierowca A: Mobilki jak ścieżka z Radomia do Warszawy?

Kierowca B: Kolego w sumie czysto, tylko na 45 kilometrze stały miśki i suszą.

Kierowca A: Dzięki Kolego, ja dopiero wylatuję z Radomia więc nie pomogę. Szerokości i przyczepności.

Jeśli w eterze jednak trafimy na kogoś, kto wychowywał się w epoce kamienia łupanego i nie potrafi się zachować, należy takiego delikwenta po prostu zignorować. Jednak jeśli ktoś używa przekleństw należy go twardo upomnieć. Jeśli ktoś szuka tak zwanej zaczepki, nie warto takiej ofiary karmić jakąkolwiek reakcją, gdyż w ten sposób jedynie pobudzamy aktywność tej osoby. Obojętność jest największą karą dla tak niewychowanego użytkownika CB Radia.

Są to tylko podstawowe i najważniejsze zasady korzystania z CB Radia. Wszystkich zasad nie sposób tu wymienić, gdyż większości można nauczyć się w czasie użytkowania CB. Praktyka i doświadczenie jest najważniejsze.