Typy cb radia

CB Radio ze względu na budowę konstrukcyjną i sposób zastosowania można podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich stanowią urządzenie przenośne, czyli potocznie zwane ręczniaki. Tego typu urządzenie posiadają wszystkie niezbędne do działania elementy wbudowane w konstrukcję, czyli antenę, baterię oraz mikrofon. Co prawda takiego ręczniaka można podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania i anteny, jednak urządzenia te przeznaczone są do zastosowania w terenie.

Drugą, a jednocześnie najpopularniejszą grupą urządzeń typu CB są urządzenia przewoźne do montażu w pojeździe. Urządzenia te stosowane są również na jachtach do komunikacji między jednostkami na niewielkich odległościach. CB Radia przewoźne zasilane są z akumulatora wbudowanego w pojazd, a dzięki zewnętrznej antenie pokaźnych rozmiarów oferują o wiele większy zasięg niż urządzenia ręczne. Ponadto osobno podłączany przewodowy mikrofon oferuje o wiele większy komfort użytkowania.

Ostatnią grupą urządzeń typu CB są urządzenia stacjonarne. Są one przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach, na przykład na posterunkach przez służby mundurowe. Urządzenia stacjonarne są rzecz jasna o wiele większe i cięższe od urządzeń przewoźnych, ale oferują bogatsze wyposażenie i lepszą jakość rozmów. Urządzenia stacjonarne mają wbudowany tradycyjny zasilacz sieciowy.